Emoticon door Jessica Durlacher

Beoordeling 7.3
Foto van een scholier
Boekcover Emoticon
Shadow
  • Recensie door een scholier
  • 6e klas vwo | 526 woorden
  • 17 juni 2005
  • 19 keer beoordeeld
Cijfer 7.3
19 keer beoordeeld

Boek
Auteur
Jessica Durlacher
Genre
Psychologische roman
Oorlogsroman
Taal
Nederlands
Vak
Eerste uitgave
september 2004
Pagina's
435
Geschikt voor
havo/vwo
Punten
3 uit 5
Oorspronkelijke taal
Nederlands
Literaire thema's
Queestemotief,
Jodenvervolging,
Oorlog

Boekcover Emoticon
Shadow
Emoticon door Jessica Durlacher
Shadow

Oefenen voor je mondelingen?

Komen je mondelingen er aan en wil je oefenen? Probeer onze Boekenquiz. We stellen je open vragen over de gelezen boeken.

ADVERTENTIE
Overweeg jij een maatschappelijke studie? Meld je nu aan vóór 1 mei!

Misschien is de studie Sociologie of Antropologie dan wel iets voor jou! Bij beide opleidingen ga je aan de slag met maatschappelijke vraagstukken. Wil jij erachter komen welke bachelor bij je past? Stel al je vragen aan studenten Romy of Marie!

Meld je aan!

Auteur: Jessica Durlacher
Titel: Emoticon
Ondertitel: - Verschenen in : 1887
Aantal blz.: 436

Gevoelens in beeld

Het verhaal van Emoticon gaat over een 36-jarige vrouw, Esther, die een aanslag in Israel overleeft. Ze keert daarna terug naar Nederland en verblijft voor een tijdje bij haar vriendin Lola om de schok te verwerken. Daar loopt Daniel met geheime plannen rond om zijn vader in Israël op te zoeken, als hij vertrekt naar Israel om als vrijwilliger het Israëlische leger te dienen reist Esther hem achterna. Al snel maakt Daniel kennis met Aisja, een Palestijns meisje dat schrijft voor een krant, wat hij beter niet had kunnen doen.

Voor dit verhaal had Jessica Durlacher 436 bladzijdes nodig, het had denk ik wel in wat minder bladzijdes gekund. Al lezen die 436 bladzijdes wel snel weg doordat ondanks de grote hoeveelheid beeldspraak, het taalgebruik erg toegankelijk is. Maar door al die beeldspraak en soms ietwat vergezochte woorden kwam het niet altijd even “natuurlijk over” en werd bij mij zelfs een vermoeden gewekt dat ze zo nu en dan het synoniemenboek had geraadpleegd tijdens het schrijven.

Emoticon is geschreven naar aanleiding van een waar gebeurd verhaal en komt dan ook zeer realistisch over. Dit wordt nog eens versterkt doordat alle karakters en denkbeelden die daarbij horen zeelzorgvuldig zijn beschreven. Ook loopt hierdoor het inlevingsgehalte hoog op.

Emoticon is opgebouwd uit 3 verhaallijnen die door elkaar heen gevlochten zijn, de “hoofd”-verhaallijn is die van Esther, de andere verhaallijnen zijn die van de 16-jarige Daniel en het Palestijnse meisje Aisja. Niet alleen de verhaallijnen wisselen zich snel af, maar ook de plaats en tijd. Door deze vele wisselingen is het in het begin best moeilijk te volgen maar hoe verder je in het verhaal komt hoe duidelijker alles wordt, je leert steeds beter de karakters en de situaties kennen wat als gevolg heeft dat je je steeds sneller kan oriënteren. Ook wordt door de verschillende verhaallijnen met verschillende perspectieven een bepaalde snelheid en spanning gecreëerd waardoor het verhaal wat meer vaart krijgt. Meestal ontwikkel ik vanzelf een voorkeur voor een bepaald perspectief en kreeg ik de neiging om vooruit te bladeren om te kijken wanneer dat perspectief weer aanbod kwam.

Ik vond het wel jammer dat het plot van het boek al verklapt was in de klas door het bezoek van Jessica Durlacher aan onze school, al heb ik dat wel aan mijzelf te verwijten. Het einde vond ik namelijk het beste deel van heel het boek. Ik heb genoten van de spanning aan het eind en sloot het boek voor de laatste keer met een verbijsterd gevoel. Als ik niet had geweten hoe het afliep zou die spanning groter zijn geweest en het gevoel sterker.

Al met al vond ik Emoticon een goed boek waar niet alleen de problemen tussen de Palestijnen en Israëli’s naar voren kwamen maar waarin ook vriendschap een grote rol speelde. Ondanks het soms wat overmatige gebruik aan beeldspraak las het boek lekker weg en zorgde de wisselingen van de perspectieven, tijd en plaats voor wat vaart in het verhaal dat soms een beetje langdradig was. Maar vooral de prachtig beschreven ontknoping maakte alles goed.

Boekenquiz 11 vragen

Nieuw! Open vragen worden nagekeken door AI
Wie is de vrouwelijke verteller in de proloog?
Wie organiseert het congres over de educatie over de holocaust?
Waarom is Ester uitgenodigd voor het congres?
Wie is Raphael Goldberg?
Waarom overleven Raphael en Ester de zelfmoordaanslag in het restaurant?
Wie is Daniel?
Wie is Dana?
Wie probeert Aisja uit het conflict te houden?
Wie redt Aisja van haar broer Tarik tijdens de demonstratie?
Wat is de reactie van Tarik als Hadi en Rasjid Farsoen ter plekke zijn?
Welke emoties voelt Ester voor Raphael?

REACTIES

Log in om een reactie te plaatsen of maak een profiel aan.

Andere verslagen van "Emoticon door Jessica Durlacher"