Verdieping in het vaccineren
1: Wat is het verschil tussen een virus en bacterie?
Bacteriën/ Virussen
Te bestrijden met antibiotica/ Niet te bestrijden met antibiotica
Voorzien zich in hun eigen voedselvoorziening/ Zijn voor hun eigen voedsel afhankelijk van hun gastheer
Kunnen zich zelfstandig voortplanten/ Kunnen zichzelf alleen in de gastheer voortplanten
Zijn een zelfstandig organisme/ Hebben een gastheer nodig, zijn afhankelijk
Kunnen goed en kwaadaardig zijn/ Zijn nooit goedaardig, alleen kwaadaardig
Welke van de twee kun je in verzwakte vorm vaccineren?
Virussen kun je in verzwakte vorm vaccineren.
2: Voor welke ziekte heeft Edward Jenner een vaccin gemaakt en hoe heeft hij dat ontdekt?
Edward Jenner is geboren op 17 mei 1749 in Berkeley, hij is de Engelse arts die het vaccin voor pokken heeft ontwikkeld op basis van koepokken.
De arts kreeg vaak patiënten die klachten hadden door hun besmetting van koepokken, de klachten bestonden uit blaasjes en zweren op de hun huid. De koepokken kon je krijgen door ontstoken uiers van een koe, de mensen die koepokken hadden waren daarom meestal boeren of melkmeisjes. Doordat veel van Jenners patiënten last hadden van deze ziekte hield hij zich erg bezig met de vraag of de mensen die besmet waren geweest met koepokken ook misschien nog de kans hadden om de pokken op te kunnen lopen. Jenner dacht dat je na het te hebben gehad van koepokken ook nog kans had op het krijgen van pokken, daarom waarschuwde hij de melkmeisjes. De melkmeisjes waren er van overtuigd dat ze nooit de pokken zouden kunnen krijgen, omdat ze al de koepokken hadden gehad, ze dachten dus dat ze immuun waren voor de pokken. Jenner wilde zekerheid en ging daarom onderzoeken of hij gelijk had of dat de theorie van de melkmeisjes klopte. Hij nam voor zijn onderzoek als proefpersoon James Phipps. Jenner entte in 1796 James Phipps in met stof van koepokken, Phipps was er ongeveer een week licht ziek van en daarna was hij weer beter. Zes weken later besmette Jenner zijn proefpersoon opzettelijk met smetstof van een pokkenlijder. Ondanks de grote verwachting van Edward Jenner gebeurde er niks met Phipps. Uit het onderzoek kon de arts Edward Jenner concluderen dat de melkmeisjes gelijk hadden, want na eenmaal koepokken te hebben gehad hadden ze geen kans op het oplopen van pokken.
3. Voor welke kinderziektes word je tegenwoordig ingeënt?
- DaKTP-Hib = tegen difterie, kinkhoest, tetanus, polio en de Hib-ziekten.
- aK = een accelulair kinkhoestvacin
- BMR = tegen de bof, mazelen en rodehond
- DTP = een vaccin tegen difterie, tetanus en polio
- Men C = een vaccin tegen meningokokken C
- Hep B = een vaccin tegen hepatitus B. Voor een Hep B inenting kom
je alleen in aanmerking als je moeder drager is van het
virus hepatitus B of als aan en van de ouders is geboren in
een land met een groot risico op hepatitus B.
4. Waarom kiezen sommige mensen ervoor om hun kinderen niet te laten vaccineren?
- Deze mensen wijzen vaccinatie af om religieuze of principiële gronden.
Religieuze: Er zijn kerkgenootschappen die zeggen dat het niet goed is om je te
verzetten tegen de wil van God. Zij zeggen dan: “God brenge over mij wat Hij over
mij bescheiden heeft”.
Principiële: De aanhangers van alternatieve geneeswijzen zien niets in de vaccinatie en ze vinden dat vaccinatie de natuurlijke afweer van het lichaam verzwakt en ze vinden het onveilig.
Als de ouder op één van deze manieren tegen de vaccinatie zijn, zullen zij hun
kinderen niet laten inenten, omdat zij er zelf ook niet in geloven.
5. Waarom krijgen mensen een griepspuit als ze bijvoorbeeld een hartafwijking hebben?
Je krijgt een griepspuit om ziektes te voorkomen, dit wordt vooral gedaan omdat je hart al zwak is, en als je dan één of andere infectie oploopt dan kan dit zeer ernstige gevolgen hebben.
Geef nog een paar voorbeelden van groepen mensen die de griepspuit krijgen.
Mensen met:
- Hartziekten
- Nierziekten
- Longziekten
- Diabetes
- HIV
- Alle 65 plussers
- Beenmergtransplantaties
- Verminderde afweer tegen infecties
6. Waarom is het van belang dat je je laat inenten als je naar Indonesië gaat?
De ziekten die daar zijn daar zijn wij niet immuun voor, aangeraden wordt als je naar Indonesië gaat om vaccinaties te nemen tegen:
- DTP (difterie, tetanus en polio)
- Buiktyfus
- Hepatitis A (besmettelijke geelzucht)
- Malaria
REACTIES
1 seconde geleden