Inleiding.
Donderdag 22 november ben ik naar de Harry Potter film “The Philosopher’s stone” geweest. Dit was de dag van de première in Rotterdam en ik ben er dus heel trots op dat ik als een van de eerste deze film heb mogen zien, omdat ik zo'n grote Harry Potter fan ben. Zelf heb ik alle boeken, dus ik had zelf al een heel beeld bij het verhaal, maar in dit werkstuk ga ik het hoofdzakelijk over de film zelf hebben en niet te veel het verband leggen met het boek.
Het verhaal.
Het verhaal van Harry Potter gaat over een doodgewone jongen, die niet zo'n gewone jongen blijkt te zijn. Hij is namelijk een tovenaar. Harry leeft bij zijn oom en tante omdat zijn ouders volgens zijn oom en tante zijn omgekomen bij een auto ongeluk. Maar in de week dat Harry 11 gaat worden krijgt hij een brief die zijn oom op onverklaarbare wijze afpakt. Harry blijft overstroomd worden met brieven, maar zijn oom wil niet dat hij deze brieven leest. Als ze dan vluchten omdat de brieven binnen blijven stromen naar een hutje ergens op de rotsen wordt Harry opgehaald door Hagrid een half-reus. Deze vertelt dat Harry een tovenaar is en dat Harry's ouders zijn omgekomen bij een toverspreuk door een belangrijk wezen van de zwarte magie. Hagrid neemt Harry mee naar de tovenaarswereld en hij vertelt Harry dat hij voortaan naar de tovenaarsschool Zweinstein zal gaan. Hiervoor gaan ze naar de Wegisweg, een tovenaarsstraat waar ze Harry's nieuwe school spullen gaan kopen, onder andere een toverstok. Hier vertelt Hagrid dat Harry geen gewone tovenaar is, maar dat hij ook bijna vermoord was. En dat hij het ternauwernood overleefd heeft en dat hierdoor de Voldemort ten onder is gegaan.
Als Harry dan eindelijk met de trein naar Zweinstein gaat en vertrekt op perron 9 ¾, sluit hij vriendschap met Ron Wemel die voortaan zijn beste vriend zal zijn (in de film brengt Hagrid Harry naar de trein, maar in het boek wordt dit gedaan door zijn oom). Eenmaal op Zweinstein aangekomen, wordt Harry samen met Ron ingedeeld bij de afdeling Griffoendor. Hij wil zeker niet worden ingedeeld bij Zwadderich (waarom is niet duidelijk in de film. Dit komt omdat alle zwarte tovenaars hiervandaan komen). Hij gaat allerlei lessen volgen en ook zwerkballes, waar hij dusdanig in uit blinkt, dat hij als eerstejaars al zoeker mag worden. Zijn vader was ook zoeker en daarom is Harry hier extra blij mee. Harry mag mee doen met de trainingen. Hij krijgt eerst het spel uitgelegd door Olivier Plank.
Hagrid krijgt ondertussen een draakje, want hij heeft een ei gekregen van een mysterieus persoon. Harry, Ron en hun nieuwe maatje Hermelien denken dat dit Sneep is. Ze denken namelijk dat Sneep een pakje dat van Nikolaas Flamel is, wil vinden. Het pakje wordt in Zweinstein bewaakt door een driekoppige hond. Hagrid heeft verteld hoe je de hond kan laten slapen in ruil voor dat ei met die draak er in. De draak, die de naam Norbert krijgt, moet helaas weg (In het boek is deze draak heel erg belangrijk. Hij wordt opgehaald door de broer van Ron Wemel. Tijdens dit nachtelijk avontuur worden ze gesnapt door klopgeest Foppe. Als ze dan voor straf naar de kamer van Sneep moeten krijgen ze nog meer het vermoeden dat Sneep de steen wil stelen. In de film wordt dit echter heel erg versneld). Harry schrikt erg van het feit dat Sneep weet hoe hij langs de hond moet komen en daarom besluiten hij Ron en Hermelien hem achterna te gaan. Dit is omdat Perkamentus weg is en deze de steen nu niet meer kan beschermen. (Ook in deze achtervolging is een hoop weggelaten en toe gevoegd. Ze moeten hindernissen verslaan, die leraren hebben verzonnen om de steen te beschermen. De hindernis van Sneep is in de film weggelaten. Deze hindernis hield in dat je door het drinken van een drank door vuur kon lopen. Hermelien blijft in de film achter bij Ron nadat deze als paard in het schaakspel geslagen is. In het boek lost zij voor Harry het raadsel van Sneep op en gaat zij pas terug naar Ron omdat Harry nu door vuur kan lopen).
Als Harry uiteindelijk in zijn eentje bij de steen komt staat hier professor Krinkel, zijn docent Verweer tegen Zwarte Kunsten. Hij kijkt in een spiegel die Harry al kent. Het is namelijk de spiegel van Neregeb, die eerst in een verlaten lokaal stond waar Harry elke keer naar toeging met de onzichtbaarheids mantel, die hij voor kerst heeft gehad. Deze mantel is vroeger van zijn vader geweest. De spiegel liet hem zijn diepste verlangens zien en dat was een ontmoeting met zijn ouders. Nu liet de spiegel hem echter zien dat hij de steen in zijn zak deed. Proffessor Krinkel vroeg hem naar de steen, maar Harry ontkende dat hij hem had. Een stem van een onzichtbaar persoon zei echter dat Harry hem wel degelijk bij zich droeg. Die stem kwam van de tulband van professor Krinkel vandaan, waar een gezicht onder bleek te zitten. Dit gezicht was van Voldemort die in leven blijft door het drinken van eenhoornbloed. Professor Krinkel probeerde Harry aan te vallen, maar dit lukte niet doordat Harry een bepaalde kracht om zich heen heeft. Krinkel verbrandt hierdoor en het overblijfsel van Voldemort, een schim, vlucht. Harry wordt een aantal dagen later wakker van zijn flauwte en Perkamentus, het hoofd van Zweinstein, vertelt hem precies wat er is gebeurd.
De hoofdpersonen:
Daniel Radcliffe als Harry Potter: de hoofdpersoon het hele boek draait om hem en dus ook de film
Rupert Grint als Ron Wemel: de beste vriend van Harry, hij komt niet uit zo'n rijk gezin. Bijna heel zijn familie zit al op Zweinstein bij Griffoendor, behalve zijn zusje.
Emma Watson als Hermelien Griffel: zij is een echte studiebol ze leert heel goed
Tom Felton als Draco Malfidus: een arrogant balletje. Hij komt uit een rijke familie en zijn vader zit in het bestuur van Zweinstein. Dit is nu niet belangrijk, maar in deel 3 is het essentieel.
Alan Rickman als professor Sneep: de leraar Toverkunsten. Een enge man, hij lijkt heel kwaad te zijn, maar het blijkt alle maal wel mee te vallen.
Richard Harris als Perkamentus: een stokoude man hij, is het hoofd van Zweinstein
Meggie Smith als Minerva Anderling: Zij is het hoofd van Zweinstein en ze geeft het vak Gedaanteverwisseling
Robbie Coltrene als Rubeus Hagrid: hij is vroeger ook een leerling van Zweinstein geweest, maar hij is er door onverklaarbare oorzaak afgetrapt. Dit blijkt pas in deel 2. Hij is een half-reus en hij woont in het hutje aan de rand van het verboden bos. Ook heeft hij een merkwaardige liefde voor reusachtige enge dieren.
Ian Hartals professor Krinkel: hij is leraar Verweer tegen Zwarte Kunsten. Het lijkt een man te zijn die niet bijzonder is, maar hij blijkt een van de belangrijkste figuren te zijn, want onder de tulband van deze stotterende man zit de meester van de zwarte magie Voldemort
John Cleese als Haast Onthoofde Henk: hij is het spook van Griffoendor.
Judy Walters als Molly Wemel: de moeder van Ron Wemel, zij vertelt Harry hoe hij op perron 9 ¾ moet komen
Chris Rankin als Percy Wemel: Klassenoudste van Griffoendor en ook de broer van Ron.
David Bradley als Argus Vilder: de conciërge van Zweinstein.
Richard Griffiths als Herman Duffeling: De oom van Harry. een dikke zakenman
Fiona Shaw als Petunia Duffeling: De tante van Harry, ze ziet er uit als een paard, ze is de zus van Harry’s moeder.
Harry Melling als Dirk Duffeling: een dik, vervend, arrogant rotventje en het neefje van Harry
Zoe Wannamaker als Madame Hooch: de lerares Zwerkbal
John Hurt als Olivander: De toverstokkenverkoper uit de Wegisweg. Hij heeft miljoenen toverstokken en hij kent ze allemaal precies
De bouw van de film:
Het boek Harry Potter en de Steen der Wijzen is heel beeldend geschreven. Het lijkt net dat je er zelf ook rondloopt en alles van een afstandje observeert. Zo is het ook in de film. Je ziet alles van een objectief standpunt, behalve dan wanneer Harry door de muur heen moet rennen om op perron 9 ¾ te komen, want dan zie je de muur uit een subjectief standpunt, namelijk uit dat van Harry. Bijna alles is op ooghoogte gefilmd, zo ook de Zwerkballessen, die je allemaal vanuit de lucht ziet. Heel de film heeft natuurlijk een magisch sfeertje. Ik had dus verwacht dat alles heel donker en mysterieus zou zijn, maar dit is niet zo, want als ze bijvoorbeeld buiten rond lopen dan ziet alles er heel opgewekt en helder uit. Wel in het kasteel maakt alles een donkere vreemde indruk. Ook heeft de film de nodige specialeffects, zoals bijvoorbeeld bij de Zwerkbal wedstrijden die er erg realistisch en flitsend uit zien en het oplossen van de vraagstukken om bij de steen te komen.
De bouw van de film is niet zo goed naar mijn mening. Natuurlijk is het logisch dat ze een aantal dingen weg moeten laten, omdat je anders vijf uur in de bioscoop zit. Maar wat ik erg zonde vind is dat een heleboel stukken zijn versneld en andere weer zijn uitgebreid, zoals de zwerballessen die ik wat langdradig vond. Net als het feit dat Hagrid een draak krijgt, wat in het boek heel belangrijk is en in de film totaal niet, daar wordt vluchtig over heen gegaan, zo wordt ook het simpele volgen van de lessen in de film bijna niet behandeld. En dat zijn juist zulke leuke onderdelen. Zo zijn er nog veel voorbeelden die niet in de film worden behandeld, maar die het boek juist zo bijzonder maken.
Mijn mening over de film:
Ik ben helemaal dol op de boeken van Harry Potter ik heb de tot nu toe uitgebrachte boeken allemaal. Ik keek dus vol spanning uit naar de film, die mij eigenlijk is tegengevallen. Ik vind de acteur die ze hadden gekozen voor Harry bijvoorbeeld niet zo goed. Daniel Radcliffe speelt een beetje een verlegen saai jongetje terwijl Harry in het boek een vlotte jongen is. Ook vind ik het jammer dat er zo veel was weggelaten, terwijl dit niet echt nodig was doordat er andere gedeeltes waren uitgebreid. Toch waren er ook een hoop elementen die mij wel meevielen, zoals het sfeertje bij de Duffelingen. Ook al was dit erg ingekort, toch maakte het een leuke indruk op mij. Verder vond ik de casting van Proffessor Sneep, Ron en Hermlien geweldig. Zij waren precies zoals ik dacht dat ze waren. Ik ben er dus erg benieuwd naar, hoe de volgende film er uit gaat zien.
REACTIES
1 seconde geleden
V.
V.
Hoi Eline,
Ik heb erg veel aan je werkstuk over Harry Potter gehad. Als er nou nog meer van die goede werkstukken op deze site zouden staan zou het huiswerk allemaal veel gemakkelijker zijn.
mzzl xxx Vivian
23 jaar geleden
Antwoorden