-
Algemeen
De titel van het boek is: Heksendochter
De schrijver is Celia Rees
Het boek is uitgegeven in 2001
De druk van het boek staat er niet in.
Het boek heeft 210 bladzijdes
-
Inhoudelijk
Samenvatting
Mary is een meisje van 14 en woont met haar oma in een dorpje in Engeland. Haar oma wordt beschuldigd van hekserij en wordt opgehangen. Hetzelfde zou er ook met Mary gebeuren, maar net op tijd word ze mee genomen door een vreemde vrouw. Tijdens de rit op weg naar een herberg waar ze gaan overnachten zegt ze niet veel. De volgende dag wordt er tegen Mary gezegd dat ze mee moet gaan naar Amerika met een groep puriteinen. De geheimzinnige vrouw praat even met Mary, en als ze het gaas voor haar gezicht weghaalt weet Mary dat het haar moeder is, en dat ze haar nooit meer zal terugzien. Die vrouw heeft een kistje ingepakt voor Mary met noodzakelijke dingen: kleren, medicijnen, papier, een pen en een briefje. Dan gaat Mary op reis naar Amerika. Ze ontmoet een oudere vrouw, Martha Everdale, en met haar reist ze samen. Martha hoort bij de puriteinen. Bij de puriteinen ontmoet Mary ook Rebecca Rivers, Jona Morse, een apotheker, en zijn zoon Tobias. Hun leider is de dominee Elias Cornwell. Na lang wachten, vanwege de weersomstandigheden gaan ze op reis, met de boot naar Amerika. De reis duurt ongeveer 3 maanden en er worden veel mensen zeeziek, en er wordt een baby geboren, het broertje van Rebecca. Tobias geneest de mensen met zijn medicijnen, en Mary en Martha helpen met kruiden de zieken en ze helpen bij de geboorte. Op het schip ontmoet Mary de scheepsjongen Jack Gill. Ze kunnen het goed met elkaar vinden. Eindelijk is er land in zicht. Het schip gaat naar de havenstad Salem, en daar nemen Mary en Jack afscheid. Ze krijgt van hem een halve zilveren shilling. Daar begint de tocht naar het dorp waar ze heen willen, het heet Beoela. Ze gaan de groep van dominee Johnson achterna, want daar hebben ze veel familie en bekenden. Ze worden begeleid door 2 indianen, want anders zouden ze verdwalen in het bos waar ze doorheen moeten. Als de groep bij het dorp van Johnson aankomt gaat iedereen snel een huis bouwen, want ze zijn eigenlijk te laat in het seizoen aangekomen. Als iedereen in het dorp een huis heeft en het dagelijks leven is weer zoals normaal voelt Mary zich niet thuis in het dorp. Af en toe gaat ze naar het bos, en daar komt ze de indianen tegen die hen hadden begeleid naar het dorp. Ze heten Blauwe Gaai en Witte Arend. Ze raakt met hen bevriend.
Mary gaat steeds vaker naar het bos, totdat Martha ontdekt dat ze daar Blauwe Gaai ontmoet, een van de indianen die ze door het bos hebben geleid. Ze verbiedt Mary nog te gaan, omdat er anders roddels over haar komen. Mary gaat toch nog naar het bos, maar dan stiekem. Er zijn een paar meisjes in het dorp die een liefdesdrank willen maken, die dansen s’nachts door het bos. Een man uit het dorp heeft dat een keer gezien, en Mary wordt verdacht van hekserij in het bos. Als ze voor de raad komt getuigen de meisjes dat Mary het was in het bos. In alle drukte weet Mary te ontsnappen en gaat naar het huis van Rebecca, die net aan het bevallen is. Daar krijgt ze eten en kleren van Martha en de moeder van Rebecca mee, en vlucht ze naar het bos. De laatste bladzijden zijn waarschijnlijk geschreven door Martha, en op dat moment is Mary al weg gevlucht.
Hoofdpersonen
De hoofdpersoon is Mary, ze is 14 jaar en woonde bij haar grootmoeder en wist niet wie haar ouders waren. Haar karakter is een beetje terughoudend.
Bijpersonen
Martha Everdale: Martha is een vrouw van middelbare leeftijd. Ze heeft grijze strepen in haar haar en heldere ogen. Haar man en haar kinderen zijn gestorven.
Eerwaarde Elias: Elias Cornwell is de neef van Eerwaarde Johnson. Het is een jonge man maar, hij staat als een oude man met kromme rug en gebogen schouders.
Rebecca: Rebecca is de dochter van John en Sara. Ze heeft bruin haar en is grof gebouwd. Ze is ongeveer net zo oud als Mary.
Jona: Jona is apotheker. Hij is een kleine, levendige maar vriendelijke man met een donkere huid en zwarte ogen. Hij heeft grijs haar en wordt al kaal.
Tobias: Tobias is de zoon van Jona. Hij heeft blauwe ogen en een lichte huid. Hij is ongeveer 19 jaar en timmerman van beroep.
Eerwaarde Johnson: Eerwaarde Johnson is een goede dominee maar erg koppig en arrogant.
Jonge Indiaan (Blauwe gaai): Groot en stevig gebouwd en een opvallend gezicht. Hij heeft zwart haar dat aan een kant weggeschoren is.
Ze hebben met de hoofdpersoon te maken dat ze of vrienden of mensen zijn die met haar de reis hebben gemaakt en nu met haar in het dorp wonen.
1.Tijd
Het speelt zich af op 4 plekken:
- In het dorpje bij haar grootmoeder
- Op het schip op weg naar Amerika
- Het dorpje waar ze aankomen en het bos
- Het dorp waar ze uiteindelijk leven
Het speelt zich af in 1 ½ jaar tijd.
De schrijfster legt de nadruk het meest op haar leven hoe alles precies gaat. Omdat het een dagboek is.
Thema
Het thema van het boek is heksenvervolging
Titelverklaring
De verklaring voor de titel is dat Mary de (klein)dochter is van een heks.
-
Extra opdrachten/vragen
Ik vind het een heel leuk en mooi boek, vooral omdat het echt gebeurt is. Echt gebeurde boeken vind ik altijd de leukste. Ik weet niet meer zeker of ik ooit een historische roman heb gelezen. Ja, het vervolg van dit boek: bloedzusters en pirates.
De schrijfster
De schrijfster is Celia Rees. Ze is geboren op 17 juni 1949 in Solihull, Engeland. Haar vader was directuer van een basisschool en haar moeder bleef thuis om op haar en haar broer te passen. Haar kinder- en tienerjaren gaven veel inspiratie voor veel van haar boeken. Ze studeerde geschiedenis en politiek, en was erg geïnteresseerd in de Amerikaanse geschiedenis. Ze was eerst 10 jaar lang lerares en toen werd ze schrijfster. Ze gaf les aan tieners, en kwam zo op het idee om tiener en jeugdboeken te schrijven.
REACTIES
1 seconde geleden
A.
A.
Leer eens schrijven
10 jaar geleden
Antwoorden