Gezeik

Beoordeling 9.5
Foto van een scholier
Boekcover Gezeik
Shadow
  • Boekverslag door een scholier
  • 4e klas havo | 4338 woorden
  • 21 juni 2024
  • 2 keer beoordeeld
Cijfer 9.5
2 keer beoordeeld

Boek
Auteur
Pepijn Lanen
Taal
Nederlands
Vak
Eerste uitgave
maart 2024
Pagina's
208
Oorspronkelijke taal
Nederlands

Boekcover Gezeik
Shadow
Gezeik
Shadow
ADVERTENTIE
Zo weet je precies wat je nog moet leren voor je examens! 📚✅

Al aan het stressen voor je eindexamens? Niet met Examenbundel! Maak per vak de gratis quickscan en check hoe je ervoor staat. Zo krijg je direct inzicht in wat je al beheerst en wat je nog moet leren en oefenen.
 

Naar de quickscan

Nederlands tussen opdracht 1 en 2

Tommy Rutgers en Evy Peet    

Boek: Gezeik (Pepijn Lanen)

H4D

22-05-2024

Inhoudsopgave

Flaptekst

Eerste zin

Samenvatting

Personages

Quotes

Thematiek

Motieven

Motto

Opdracht

Trivia

Titelverklaring

Structuur en perspectief

Decor: Tijd en plaats

Schrijfstijl

Slotzin

Beoordeling

Recensies

Vragen

Bronnen

Flaptekst

Ex-rapper en eindeloos struggelende midlifer Aad vergeet een belangrijk familieweekend. Hij zet alles op alles om zijn vrouw, internationaal vermaard fitnessgoeroe, en zijn wereldwijze kinderen te bewijzen dat hij hun bestemming heus zal bereiken, probleemloos en op tijd.

Haperende techniek, kaasninja’s, zijn eigen warrige hoofd, pretenties en frustraties zitten hem hierbij danig in de weg. Naarmate de slapstickachtige road-, sky- en watertrip vordert, wordt duidelijk dat behalve het laatste restje van Aads eer ook het voortbestaan van de samenleving op het spel staat.

Gezeik is een odyssee waarvan het doel lang ongewis blijft. Onzinnig gezeik, existentiële crises en keiharde actie wisselen elkaar in rap tempo af, en te midden van de chaos tekent de ware bestemming van antiheld Aad zich steeds duidelijker af.

Eerste zin

‘’Lang, Lang geleden, voor de supermarkt- en wereldoorlogen, ver voor polarisatie en polemieken, voor afsluitdijken en waterwerken en alsnog angst voor stijgende zeespiegels, was Nederland niets dan een vlek op een kaart die nog niet bestond.’’

Samenvatting

Akte 1

Het verhaal begint heel chaotisch, met Aad die zijn Imperiaal (dakkoffer) op zijn auto probeert te monteren. Na een hoop gedoe is Aad eindelijk onderweg. Tijdens deze Rit wordt Aad gebeld dat er tickets beschikbaar zijn voor het online Manaclash toernooi in Vlieland, het aankomende weekend. Tijdens dit gesprek wordt Aad onderbroken door een telefoontje van zijn vrouw Maya, Maya belt om te vertellen dat Aad zijn kinderen vragen hoe laat hij ze komt ophalen. Aad is verward, want hij dacht dat hij ze volgende week pas hoefde op te halen. Maya zegt dat hij een mailtje had gehad over het familieweekend in Schiermonnikoog. Maya is erg geïrriteerd en maakt Aad extra duidelijk dat hij de boot naar Schiermonnikoog MOET halen. Aad probeert er onderuit te komen met een verhaal dat zijn e-mails niet werken, maar besluit toch om zijn kinderen te gaan ophalen. Na veel gehaast is Aad bij zijn huis aangekomen en haalt zijn kinderen op. Nadat ze al even onderweg zijn, rijd Aad onder een tunnel en hoort opeens een hare knal; zijn imperiaal in van zijn dak gevlogen, “Godverdomme” schreeuwt Aad. Weer even later beginnen opeens alle lichtjes op het dashboard van Aad zijn supersonische zelf bestuurbare auto te knipperen. Aad besluit om zijn auto aan de kant van de weg te zetten, en uit te stappen. Tot hij plotseling bedenkt dat zijn Kaarten nog in zijn auto liggen. Hij vliegt razendsnel weer zijn auto in om deze kaarten uit de auto te halen. Tot plotseling de motor van de auto in de Fik vliegt.

Akte 2

De auto hulpdienst arriveert. De mevrouw van de autohulpdienst constateert dat ze niet meer verder konden rijden, de mevrouw biedt aan om Aad en zijn kinderen aftezetten bij het dichtbijzijnste treinstation. Eenmaal aangekomen bij het station, kreeg Aad ontzettende honger, hij gaat naar binnen bij een klein kaaswinkeltje bij het station. Als hij binnen is

vraagt hij de werknemers, in de winkel staan 2 werknemers een met donkere krulletjes en een andere met een bril met kaaskleurige glazen. Aad probeert een broodje kaas te halen, maar de werknemers willen dit niet “wij zijn geen broodjeswinkel, maar een kaaseria” zegt een van we werknemers. Na veel geruzie over broodjes kaas koopt Aad maar gewoon een blok kaas. Uit een soort wraak steelt Aad een kaasschaaf uit de kaaswinkel, Aad en zijn kinderen (Hartje en Marmer) stappen de trein in. eenmaal in de trein besluit Aad dat hij moet plassen, hij gaat naar de wc en hij laat Hartje en Marmer alleen achter. Toen plotseling hun gesprek wordt onderbroken door een Kloenk-geluid hun gesprek onderbrak, ze waren verward. Het eerste Kloenk-geluid wordt gevold door nog een Kloenk-geluid en nog een. Ondertussen is Aad klaar met plassen, hij besluit een stukje kaas te gaan eten op de wc. De kaasschaaf schiet uit en hij snijdt het topje van zijn vinger af. Hij gaat maar gewoon terug naar Hartje en Marmer. Die nog steeds bezig zijn met het ontrafelen van het Kloenk miserie. Plotseling verschijnen de medewerkers van de kaaseteria in de trein, ze willen de kaasschaaf terug. Hartje trekt aan de noodrem. Door het plotseling stoppen van de trein zijn de kaas medewerkers bewusteloos geraakt. Aad, hartje en marmer besluiten uit de trein te stappen.

Akte 3

Nadat ze de trein hebben achtergelaten, besluiten met een streekbus te gaan. De buschauffeur is een oudere dame met een verdacht jonge stem. Als ze een tijdje onderweg zijn stopt plotseling de bus, Aad en zijn kinderen kijken verward naar buiten. Er ligt een enorm kaaskleurig obstakel op de weg, de buschauffeur verzoekt iedereen om te rustig te blijven zitten, maar Aad en zijn kinderen hebben haast en besluiten toch maar uit de bus te stappen. Eenmaal uit de bus zien ze dat het obstakel een enorme kaaskleurige luchtballon is. Tot hun verbazing komen de medewerkers van de kaaswinkel tevoorschijn. De medewerkers roepen in koor: “KAASNINJITSU”, hierdoor verschijnen er allemaal kaasninja’s die allemaal de kaasschaaf van Aad willen, Hartje en Marmer proberen Aad over te halen om de kaasschaaf gewoon terug te geven zodat ze van dit gezeik af zijn. Maar Aad houdt de kaasschaaf. Ze stappen in de luchtballon en laten deze opstijgen.

Akte 4

Aad en zijn kinderen zijn opgestegen met de kaaskleurige luchtballon. Het is slecht weer en hard aan het regenen. Na een tijde beginnen Marmer en Hartje iets te ruiken, als Marmer zijn hoofd buiten de luchtballon brengt om te drinken van de regen merkt hij dat het zure regen is. Dit is niet het enige gekke wat er verschijnt....  Ineens verschijnt er een groot oog. Het oog begint te praten, hij voelt de aanwezigheid van de kaasschaaf. De luchtballon komt steeds dichter bij het oog, om dit te voor komen wil Aad de luchtballon besturen. Dit lukt hem niet waardoor de luchtballon nog dichter bij het oog komt. Plotseling gaat de kaasschaaf gloeien. Het licht wordt zo vel dat het hele lucht ballon mandje wit gehuld is. Het witte licht slokt alles op. Aad kan zijn ogen niet openen in verband met het witte licht. Na een tijdje wordt Aad weer wakker en ziet hij dat ze hangen aan een wiek van een molen. Als Aad zich wil bewegen schuurt de luchtballon af en vallen zij. Het wordt zwart voor Aad zijn ogen.  Zelda woont in de molen en geeft Aad en zijn kinderen hulp na het zien van de val. Hier worden zij goed verzorgt en kunnen zij Maya updaten over de plek waar zij zijn. Ook mogen zij van Zelda een tantum lenen om onderweg naar de boot te gaan.

Akte 5

Aad en zijn kinderen zijn al een tijdje onderweg met de tandem. Tijdens deze fiets rit valt het de kinderen op dat alles om hun heen geel is, ze besluiten er niks van te denken en door te fietsen. Door het slechte wegdek krijgt het tantum een lekke band, ondanks Aad zijn onhandigheid weet hij dit goed op te lossen en kunnen ze weer op pad. Een tijdje later heeft de tandem weer twee lekke banden en besluiten ze om verder te lopen. Als ze eindelijk bij de boot aan komen en kaartjes willen halen komen ze bij een volgend probleem. Deze boot gaat alleen naar Texel. De goede boot is nog veel verder weg en aangezien ze geen vervoer hebben is dat niet mogelijk. De man van de ticketverkoop vertelt dat ze op Texel ook vervoersboten hebben om naar Schiermonnikoog te komen. Aad besluit dat ze met deze boot naar Texel gaan. Als Aad en zijn kinderen eindelijk op de boot zitten wil Aad iets vertellen. Hij wil een boek gaan schrijven, zijn kinderen zijn het hier niet mee eens en geven hem een vragenvuur. Door al deze vragen en beschuldigingen moet Aad even weg. Waar neer hij een rondje over de boot doet komt hij ineens de oude buschauffeur tegen met een verdachte jonge stem. Maar dat is niet de enige bekende op de boot. De twee kaasmannetjes zitten ook op de boot. Zij willen namelijk nog steeds de kaasschaaf. Het wordt Aad allemaal iets te veel en hij besluit de kaasschaaf terug te geven. Voordat hij dit doet wordt het ineens erg donker en gaat het stormen.  Aad laat de kaasschaaf vallen, maar door de donkerheid is hij moeilijk de vinden. Ondertussen hebben de kaasmannetjes ook weer de kaasninjas geroepen om te helpen. Er ontstaat een gat in de bovenkant van de boot. Hier valt alle regen door heen. Dit is niet zomaar regen maar zure regen! Wat dus dezelfde regen is als al eerder in de luchtballon. Door het gat van de boot komt het oog. Dit oog is ook opzoek naar de kaasschaaf. En zal er alles voor doen om die te bemachtigen. De boot piept, kraakt en scheurt verder. Wanneer er een vloedgolf van bovenaf in het gat van de boot komt breekt de boot in twee stukken.

Akte 6

Aad wordt wakker aangespoeld op het strand, hij vraagt zichzelf af “waar ben ik?” “Vlieland” zegt een stem vanuit onder het zand, het is de kaasschaaf. Ze stappen de kaascatamaran in en gaan onderweg naar “Wadlantis”. Ze komen langs en klein kaaskleurig eilandje, Aad breekt een stukje af en ruikt eraan, de kaasschaaf roept ‘de kaasberg” Aad is verward “de kaasberg?” “ja’ zegt de kaasschaaf “de kaasberg is aan het herrijzen. Aad snapt er niks van. “de kaasberg is waar de boze octopustovenaar Obibion gevangen zit. Als de berg steeds meer stijgt besluiten Aad en de kaasschaaf naar binnen te gaan. Een maal beneden komen ze in een enorme ruimte van kaas waar de octopus aan het vechten is met Maya. Hartje en Marmer komen tevoorschijn, na veel boos gepraat van de octopus over hoe hij de kaastempel gaat vernietigen. Zegt Aad sorry tegen Maya, en vertelt hij dat hij zijn lesje heeft geleerd en dat hij nooit die kaasschaaf had moeten stelen. Aad wordt boos op de kaasschaaf omdat hij kun niet kan redden. Iedereen wordt aangewezen als godheid voor de octopus. Tot de octopus bij de 6e en laatste godheid aankomt; de kaasschaaf en Aad. Hij zegt “Aad en de mythische kaasschaaf verenigt met elkander! Spreekt de laatste godheid van alwetendheid vanuit het alwetend perspectief”. Plotseling zegt Aad tegen Maya dat hij van haar houdt, en dat hij zo van zijn kinderen houdt. Tot plotseling blijkt dat het weekend naar Schiermonnikoog een reincarnatieceremonie was voor Hartje. “eens in de zoveel tijd reïncarneert een van de 6 godheden en moeten de 6 samenkomen om de tijdelijk verzwakte kosmische kabel tussen hen te verstevigen, vandaar de aanwezigheid van iedereen” Aad snapt niks meer, totdat hij opeens schrikt, “wat is er met mijn lichaam gebeurt” vraagt Aad. Aad schreeuwt “kinderen ik ben een kaasschaaf”, Aad is gefuseerd met de kaasschaaf. Aad vraagt of hij ooit nog teruggaat naar hoe hij was, nee zeggen de kinderen. Maar als laatste verassing overhandigt Zelda Aad zijn kaartjes.

Personages

Aad:

Aad is een chaotische man met veel aan zijn hoofd, communiceren vindt hij lastig, hierdoor gaan er vaak dingen verkeerd, eigenlijk alles. Niks verloopt soepel en niks verloopt zoals geplant. Over zijn uiterlijk wordt niks gezegd. Hij heeft samen met zijn vrouw Maya 2 kinderen; Hartje en Marmer.

Hartje en Marmer:

Marmer is de zoon van Aad en Maya. Hij voelt zijn vader graag aan de tand, hij houdt ervan om dingen te onderzoeken. Hartje is de dochter van Aad en Maya, zij houdt veel van het internet en dingen uitvogelen. Over hun uiterlijk wordt niks gezegd. Ze zijn het niet altijd eens met Aad en zijn acties, bijv. het stelen van de kaasschaaf dit vonden Hartje en Marmer niet oké en probeerde Aad keer op keer weer te laten weten dat hij hem terug moet geven. In het hele boek zie je de kinderen steeds closer worden met Aad.

Kaasschaaf:

Alwetend personage, hij weet alles over Aad. En weet precies wat wanneer gaande is. Er bijna niks anders verteld aangezien de kaasschaaf pas in het laatste hoofdstuk begint met praten. De kaasschaaf en Aad vormen aan het einde van het verhaal een persoon.

Zelda:

Zelda is het meisje uit de molen, we wordt geïntroduceerd midden in het verhaal nadat de luchtballon in de wieken van de molen beland. Zelda helpt graag en is heel open als Aad Hartje en Marmer vragen binnen te komen, ze geeft hun eten en probeert ze verder te krijgen in hun reis. Er wordt een klein stukje gezegd over Zelda haat uiterlijk; blz. 90 (E-book) “een vrouw van middelbare leeftijd is verschenen in een geopend raam in de zijde van de zaagmolen. Haar kapsel oogt simpel maar is duidelijk goed doordacht. Het complementeert subtiel perfect haar gelaatstrekken. Ze draagt een ruimvallende knit in een trendkleur”.

Maya:

Maya is de vrouw van Aad en de moeder van Hartje en Marmer. Ze is een Nederlandse fitnesgoeroe. Ze wil graag dat alles soepel verloopt en wordt snel geïrriteerd van Aad als hij weer iets niet goed gecominuceert. Over haar uiterlijk wordt niks verteld. De eerste 5 hoofdstukken komt Maya naulijks voor alleen af en toe over de telefoon.  In het laatste hoofdstuk komt ze wel wat meer voor. Verder wordt er bijna niks over haar verteld.

Kaasmanntjes:

de kaasmannetjes, een heeft bruine krullen en de andere een bril met kaaskleurige glazen, ze verschijnen steeds weer in het boek om de kaasschaaf van Aad terug te krijgen. En ze nemen steeds kaas ninja’s met hen mee, verder wordt er niet zoveel over hen gezegd.

Quotes

Het boek gezeik gaat over het leven, daarom hebben wij twee quotes uitgekozen die over het leven gaan:

'Elke dag dezelfde sores. Een land gevuld met mensen. Iedereen zijn of haar eigen gedoe.'

‘Ik ben toch geen kunstenaar geworden om mee te doen met de rest van de wereld?’

'Duizenden jaren later is het ineens nu.

Thematiek

Gezeik

Dit is eigenlijk een heel erg voor de hand liggend thema, dit komt omdat het hele boek eigenlijk draait om gezeik. Alles wat in het boek gebeurt is gezeik, tijdens de reis naar het familieweekend komt Aad langs allemaal problemen omdat er wat fout is gegaan. Of zijn voertuig gaat kapot of er is iets anders wat hun reis hindert.

Reizen

heel het boek wordt er eigenlijk alleen maar gereisd, onderweg naar het familieweekend. Op een moment zijn ze niet onderweg, dit is als ze in de molen zijn. Maar in de rest van het boek zijn ze eigenlijk altijd wel in een voertuig. Het verhaal is een grote reis.

Motieven

De kaarten van Aad:

Aan het begin van het verhaal heeft Aad het al over kaarten, deze kaarten komen de rest van het verhaal steeds maar weer terug. Bij elke gebeurtenis heeft Aad zeker wel een keer over zijn kaarten. Er worden op 2 momenten in het boek benoemt hoe deze kaarten heten; Manaclash. Dit kan je vergelijken met Pokémon kaarten. (blz. 13; “ik bel vanuit het jaarlijks Vlieland online manaclash tournooi van aankomend weekend”) (Blz. 96manaclash is niet hoor kinderen he”) dit maakt duidelijk dat dit de naam is van de kaarten die Aad spaart. Aad gebruikt deze kaarten als afleiding voor alles wat er in zijn leven gebeurt. Hij draagt de kaarten altijd bij zich, en zorgt ervoor alsof het zijn kinderen zijn.

Vervoer

In elk hoofdstuk van het boek zitten Aad, hartje en Marmer in een vorm van vervoer. Het verhaal begint in een auto en eindigt op een boot, wat wel opmerkelijk is aan alle vervoersmiddelen, is dat ze eigenlijk altijd kapotgaan of worden gehinderd door iets, wat leidt voor meer en meer gezeik. Maar door het vervoer is de reis naar het Familieweekend in Schiermonnikoog mogelijk.

Kaas

Kaas komt in het hele boek voor, maar wel steeds in andere soorten; kaaskleur, kaasluchtballon, kaas, kaasschaaf, kaasmedewerkers, kaaswiel, kaasvitrine, kaaskristallen, kaassnaar, kaasmes, kaaseteria, kaastoren, kaaskerker, kaasoctopustovenaar, kaaspilaren, kaasplafond, kaascatamaran, kaasbergen en heel veel kaasliefhebbers. Je kan het zo zien dat de kaas ervoor zorgt dat ze langer onderweg zijn om bij hun familieweekend te komen, de kaas hindert hun.

Motto

*niet aanwezig*

Opdracht

*niet aanwezig*

Trivia

De auteur is Pepijn Lanen. Zijn artiestennaam is Faberyayo, naast schrijven maakt hij ook deel uit als rapper van de rapgroep: de jeugd van tegenwoordig. Deze rapgroep is best populair en hebben erg goede nummers zoals bijvoorbeeld: Watskeburt?!.

Pepijn Lanen is 41 jaar oud en geboren in Utrecht. Hij is getrouwd en heeft 4 kinderen. Pepijn Lanen schrijft omdat hij dat heel fijn vindt, om vanuit niks te komen met alle mogelijkheden nog open. Ook heeft Pepijn Lanen rechten gestudeerd, nu doet hij daar niet veel meer mee. Wel is Pepijn Lanen daarvoor naar Amsterdam gegaan. Zijn carrière is daar gestart en dus heeft het ook zeker iets goed gedaan om te gaan studeren.

Wij lezen het boek, Gezeik. Maar dit is niet het enige boek van Pepijn Lanen, er zijn nog veel meer boeken zoals;

  • Wat een leven
  • Sjeumig
  • Naamloos
  • Het wapen van Sjeng
  • Vad3r
  • De Virgin
  • Boeli en Mumi en het fantastische rijs naar het begin van de ochtend.
  • Een taxi naar de tering
  • Avonturen op de maand

Titelverklaring

Gezeik;

in dit boek ga je mee met Aad zijn leven. Hij wilt naar een familieweekend gaan maar hij komt steeds iets tussen, ze worden gehinderd of hun voertuig begeeft het. Al met al allemaal gezeik.

Vandaag de titel “Gezeik”

Structuur en perspectief

Hij/zij perspectief

Dit verhaal wordt verteld door iemand die naast de personages staat, maar zelf geen personage is. Je krijgt naulijks mee wat de personages echt denken, alleen hoe ze reageren op bepaalde gebeurtenissen. Hierdoor is het lastig te begrijpen hoe de persoon zich voelt, waardoor het lastig kan zijn om het verhaal te volgen.

Decor: Tijd en plaats

Decor

In het boek zijn ze op veel plekken, ze zijn onderweg naar hun familieweekend in Schiermonnikoog, maar deze reis verloopt niet heel soepel. Ze beginnen in een auto, deze auto is de supersonische zelf bestuurbare auto van Aad, ze zitten daar een tijdje in totdat de motor van de auto in de Fik vliegt. Toen gingen zaten ze heel kort nog even in het busje van de auto hulpdienst. Toen gingen ze over naar de trein, gewoon een doodnormale trein zoals iedereen deze kent. Toen er aan de noodrem van de trein werd getrokken stapte ze over naar de streekbus, ook gewoon weer een doodnormale bus toen deze werd gehinderd door de luchtballen, stapte ze over naar de luchtballon. Toen deze in de wieken van de molen vast kwam te zitten. Gingen ze naar binnen bij de molen, Blz. 44 (E-book) “Aad neemt de omgeving nog even in zich op. Het is prachtig ingericht. Veel mooi afgewerkt hout en bronnen van licht die dingen precies goed belichten de kleur groen van de bank past perfect bij de aardse tonen van de vloer” hieraan kan je zien dat het hoogst waarschijnlijk een mooie goed verzorgde klassieke molen is. Toen ze weggingen van de molen deden ze dat doormiddel met de tandem verder onderweg. Toen kwamen ze aan bij de boot en stapte in, toen de boot in 2en brak spoelde ze aan op een eiland. Over dit eiland wordt niks gezegd. Op het eiland kwam de kaasschaaf met het idee om met de kaascatamaran verder te gaan. Toen kwamen ze aan bij de kaasberg. Deze kaas berg is mooi ingericht als een soort tempel van kaas. Met een kaasplafond en kaaspilaren blz. 66 (E-book) “de gang is uitgekomen op een gigantische ronde ruimte omringt met pilaren” hier eindigt het verhaal.

Tijd

Het boek speelt zich af in de tegenwoordige tijd, dit kan je zien aan dat er geen flashbacks zijn en dat het op chronologischte volgorde is.

Plaats

Het boek speelt zich gewoon af in Nederland, van hun reis van een onbekende locatie, er wordt een ding gezegd over hun start locatie. Blz. 7 (E-book) “dus we zijn uit de stad verhuist.” Vanaf hier zetten ze hun reis door naar Schiermonnikoog.

Schrijfstijl

Zoals eerder is vermeld is de schijfstijl van Pepijn Lanen een unieke schrijfstijl en gebruikt hij humoristische vergelijkingen om een absurd verhaal weten te vertellen. Zo heeft hij bijvoorbeeld gesprekken met een kaasschaaf. Doordat hij dit zo goed kan, wordt hij ook wel een “taalkunstenaar” genoemd. Ook zeggen mensen dat hij schrijft zoals hij zingt, tijdens het zingen gebruikt hij veel woorden zonder betekenis wat je ook kan terugzien in het boek gezeik. Deze schrijfstijl spreekt waarschijnlijk veel jongeren aan door het gebruik van nieuwe woorden.

Slotzin

Onze laatste zin is eigenlijk een woord;

“Kaartjes”

Dit woord past eigenlijk heel erg goed bij het boek, Aad zijn hele leven draait eigenlijk om zijn kaartjes. Hij spaart ze als een soort afleiding van alles leven.

Beoordeling

Boordeling Evy

Na het gelezen hebben van dit boek is mijn mening toch een beetje veranderd. Ik vind het een heel raar boek met erg veel fantasie. Maar toch merk ik dat het wel een boek is waar je aandacht erbij wordt gehouden en ervoor zorgt dat het boek niet saai wordt. Ik moest aan het begin van het boek erg wennen aan de schrijfstijl maar merk dat ik hier steeds meer aan ben gaan wennen tijdens het lezen van het boek. Ik vond wel dat er stukken waren die een beetje onduidelijk waren, doordat er zoveel gebeurt. Bijvoorbeeld bij de akte met de luchtballon, hier gebeurde erg veel tegelijk en bijna alles was fantasie. Ik heb dit stuk ook meerdere keren moeten lezen zodat ik het begreep. Ik zou dit boek zeker aanraden en ik kijk er ook positief naar terug.

Beoordeling Tommy:

Ik vond dit eigenlijk tegen mijn verwachting in een heel erg leuk boek, wel echt superraar en heel apart. Maar het leest echt lekker door, doordat het zon raar boek is het totaal niet voorspelbaar en dat leest echt superleuk. Ik vond wel dat sommige dingen een beetje lastig te begrijpen waren omdat er veel lastige of rare woorden gebruikt werken. maar ik ben normaal niet zo van het lezen, maar dit boek vond ik wel zo leuk dat ik wel steeds weer uitkeek om te kunnen lezen.

leeservaring

Tommy:

Ik ben nu een stuk verder met het lezen van het boek Gezeik van Pepijn Lanen. Nu zit ik wel al steeds meer in het verhaal en hierdoor leest het boek wel steeds beter door. Wat ik in mijn vorige leeservaring schreef over dat het boek soms lastig te volgen is doordat de schrijfstijl van Pepijn lanen best uniek is, vind ik nog steeds zo. Ik vind door het gebruikt van allemaal niet bestaande woorden in hele rare zinnen tijdens het vertellen van een heel raar verhaal wel heel lastig om te begrijpen.

Evy:

Nu ik verder ben met lezen in het boek Gezeik van Pepijn Lanen merk ik dat het wat makkelijker is om te lezen. Pepijn Lanen gebruikt veel nieuwe en moeilijke woorden. Hier moest ik erg aan wennen. Het verhaal begint nu een beetje interessant te worden en ik vind het leuker om te lezen. Wel merk ik dat het soms lastig is om dit boek serieus te nemen. Het is een bizar verhaal met veel creativiteit. Het is dus geen realistisch boek. Hierdoor is het wel een origineel boek, je ziet het niet vaak voorbij komen. Ik denk dat het goed is voor mijn leeservaring om dit boek te lezen. Naast het fijt dat het niet realistisch is kun je juist zeggen dat het boek wel lijkt op de werkelijkheid. Er worden namelijk wel onderwerpen besproken die meer mensen mee maken in hun leven zoals ''gezeik''. Hierdoor is het dus niet helemaal fantasie, en kun je je soms ook vinden in het boek.                     

Recensies

Datum recensie: 1 maart 2024, Volkskrant Magazine

Over het boek gezeik zijn geen recensies, wel heeft hij een interview met de Volkskrant gedaan. Het zijn geen echte recensies maar het komt het dichts in de buurt van een recensie.

Die kaasschaaf, ook wel De Mythische Kaasschaaf geheten, is in Lanens meta-Hollandse absurdistische roadnovel een vaste waarde. Niet eerder in de geschiedenis van de wereldliteratuur dook 178 keer een kaasschaaf op in een roman, die verder ook is overgoten met kaasachtige verschijnselen.

Je laatste werk is altijd je beste werk, en dat kan hij zeggen, want het is zijn laatste werk. Je doet het sowieso voor jezelf. Freddy en Wiwa krijgen wel het boek, hij weet niet of ze het lezen, maar ze vinden het sowieso het beste boek ooit.

Vragen

  1. Wat voor soort Kaarten spaart Aad?
  • Aad spaart manaclash kaarten.
  1. Hebben deze kaarten nog een specifieke betekenis zo ja, wat is de betekenis?
  • De kaarten van Aad zijn in dit verhaal eigenlijk zijn 2e kinderen, hij zou heel verg gaan voor de kaarten en dit is ook waar iets hij keer op keer weer over begint. Ik denk dat de kaarten in dit boek staan voor afleiding. Omdat Aad veel gezeik ondergaat in het boek, gebruikt hij de kaarten als een afleiding van de situatie.


III.  Aad komt langs veel obstakels in het verhaal, noem een van deze obstakels.

  • Een van de antwoorden zou kunnen zijn; De luchtballon die de weg blokkeert. Of de lekke band van de tandem
  1. wordt de band tussen Aad en zijn kinderen verbeterd in het verhaal?

- Door de vele obstakels en hindernissen onderweg leert Aad zijn kinderen beter kennen. Ook vertellen de kinderen over hun gevoelens hierdoor is de band zeker verbeterd.

  1. Is er een achterliggende gedachte? en zo ja, wat is de achterliggende gedachte?
  • Wij denken dat het grootste deel van het boek bestaat uit heel veel fantasie en heel veel onzin, wij denken zelf dat Pepijn Lanen dit boek heeft geschreven als een soort manier om te ontsnappen van de realiteit.

Bronnen

Wikipedia. https://nl.wikipedia.org/wiki/Pepijn_Lanen

Wikipedia-bijdragers. (2024, 18 maart). Pepijn Lanen.

https://www.linda.nl/persoonlijk/9-vragen-pepijn-lanen-zelfde-dingen-ouder/

https://www.volkskrant.nl/volkskrant-magazine/pepijn-lanen-schreef-een-meta-hollandse-absurdistische-roadnovel-met-een-hoofdrol-voor-kaas~bb7eb529/

REACTIES

djoya

djoya

super verslag!! heb er heel veel aangehad. thankssss

5 maanden geleden

Log in om een reactie te plaatsen of maak een profiel aan.