Titel
A piece of Cake
Schrijver
Roald dahl
Samenvatting van het verhaal
Een man is piloot en is met een goede vriend van hem genaamd Peter aan het vliegen, allebei vliegen ze in een Gladiator. Plotseling breekt er een vuur uit in de cockpit. De man ontsnapt net aan de dood door uit het vliegtuig te springen. Zijn gezicht is verbrand en hij voelt zijn neus niet meer zitten. Zijn vriend die een landing heeft gemaakt komt naar hem toe rennen en wil hem helpen alleen hij kan niet s doen want hij heeft geen verpleegspullen meer. Na een tijdje komen Engelse mannen en die helpen Peter en de gewonde man. De man is nu bewusteloos geraakt en hij droomt dat Engelse mensen grappen en moppen aan het schilderen zijn op vliegtuigen, want daarmee willen ze de Duitse piloten misleiden. De Duitsers zullen dan gaan lachen waardoor ze niet meer recht zouden kunnen schieten. Maar ze zijn aan het schilderen in het Engels, maar omdat veel Duitsers geen Engels kunnen lezen moet alles vertaald worden naar het Duits. De ik-persoon en Peter nemen die taak op zich. Opeens zit de man in de lucht in een vliegtuig en hij is omsingeld door Duitse piloten die om de beurt aanvallen doen op hem. Ze schieten op het vliegtuig en ze raken hem ook. Maar hij voelt er niets van. Dan zit hij in een grote rode stoel en iemand verteld hem dat hij vermist is vermoedelijk dood. De man gelooft het niet en zet het op een lopen. Hij rent heel hard en er is geen mogelijkheid waardoor hij kan stoppen. Hij rent op een ravijn af en valt naar beneden. Het wordt steeds zwarter en dan hoort hij een vrouwenstem. De man is weer bij zijn bewustzijn en al die rare dingen die gebeurd waren niet echt, was een droom. Wanneer de persoon zijn gezicht aanraakt voelt hij alleen verband, maar hij kan zijn neus nog niet voelen. Wanneer hij naar de zuster vraagt, is zij net de deur uitgelopen.
Verhaalanalyse
Tijdsverloop
Het verhaal is chronologisch geschreven, en er zitten geen flashbacks in. Er is wel een stuk in waar de man droomt maar dat sluit zich prima aan, aan de rest van het verhaal. Er wordt gebruik gemaakt van tijdvertraging, zijn gevoelens en gedachten en dingen wat hij doet worden goed beschreven. Er wordt ook gebruik gemaakt van tijdsverdichting als hij van de ene droom in de andere droom stapt. De vertelde tijd kan je moeilijk opmaken maar hij is een tijdje bewusteloos geraakt en ze dachten dat hij niet meer bij zou komen dus het zou wel een aantal weken zijn geweest. De verteltijd is 14 bladzijden.
Vertelperspectief
Het verhaal is geschreven in het ik-perspectief
Verhaalpersonages
Peter is waarschijnlijk een goede vriend van de ik-persoon. Hij vliegt ook in een Gladiator en komt zijn vriend te hulp bij het ongeluk. Peter is best belangrijk voor de ik-persoon want hij komt ook in zijn dromen voor. Hij is een flat-character.
De ik-persoon vliegt in een Gladiator en maakt een ernstig ongeluk mee. Hij vraagt zich veel dingen af. Hij is een tijd bewusteloos geweest waarin hij veel dingen heeft meegemaakt in zijn hoofd. Hij vindt het erg prettig als Peter bij hem in de buurt is, dan voelt hij zich op zijn gemak. Hij is een flat-character.
De zuster haar stem hoor je terug als de ik persoon aan het dromen is. Ze is erg zorgzaam en liefdevol maar dat hoort bij haar beroep. Zij is een flat-character.
Ruimte/decor
De ik-persoon ligt in het ziekenhuis omdat hij gewond is en hij is bewusteloos, en dan droomt hij over allerlei rare dingen. Er is sprake van overeenkomst tussen decor en handeling, omdat als je gewond bent je toch naar het ziekenhuis moet en daar wordt je dan verpleegt.
Thema
Dromen.
Persoonlijke leeservaring
Het verhaal is best ingewikkeld omdat je van de ene situatie in de andere terecht komt. Ik vind het wel handig dat het droomgedeelte met sterretjes is aangegeven zodat je weet wanneer het begint en eindigt. Het is wel grappig om te lezen als iemand bewusteloos is waar hij dan aan denkt. Ik vind de dingen waaraan hij denkt wel lachwekkend. Moppen op vliegtuigen schilderen om de vijand af te leiden, dat is helemaal niet geloofwaardig, of dat je niets voelt als je neergeschoten wordt. Het verhaal is een beetje vreemd maar wel erg leuk.
Achtergrondinformatie
Roald Dahl zijn ouders waren Noors, maar hij is geboren in Llandaff, Glamorgan, in 1916, en is afgestudeerd aan de Repton School. In 1942 ging hij naar Washington, nadat hij enkele jaren in het leger heeft gezeten, en daar begon hij korte verhalen te schrijven. Zijn eerste tien korte verhalen die gebaseerd waren op zijn oorlogstijd, werden eerst in tijdschriften gepubliceerd en later in een boek, Over to you. Zijn verhalen zijn vertaald in veel verschillende talen en zijn best-sellers over de hele wereld, een paar van de titels zijn: Someone like you, twenty-nine kisses from Roald Dahl, Switch Bitch en Ah! Sweet Mystery of life. Zijn beste boeken met hoge waarderingen zijn My uncle Oswald, een collectie van zijn beste korte verhalen, the best of Roald Dahl, Roald Dahl’s book of ghost stories and twee autografische boeken, Boy en Going solo. Roald Dahl was een van de beste en bekende kinderschrijvers. Zijn boeken zijn gelezen door kinderen over de hele wereld zoals: James and the giant peach, Charlie and the chocolate factory, The magic finger, Charlie and the great glass elevator, Danny, the champion of the world, Fantastic Mr Fox, The Twits, The witches, winner van de Whitbread Ward in 1983, The BFG, Matilda, Esio Trot en The minpins. Roald Dahl overleed in november 1990.
REACTIES
1 seconde geleden
J.
J.
in jouw samenvatting staan feiten die helemaal niet in het verhaal staan! zijn er soms verschillende drukken ofzow, en dat er in de ene meer staat dan in de andere? ook de chronologische volgorde is niet zo in mijn versie!
14 jaar geleden
Antwoorden