Samenvatting - ‘Der Fall Collini’
Hoofdstuk 1
Het boek begint bij Collini die naar de 4e verdieping gaat en alle kamers afgaat,hij moet bij kamer 400 zijn dit is de Brandenburg Suite. Collini klopt aan en de man die de deur opendeed was 85 , maar leek veel jonger. Collini zweet heel erg en de man zegt dat het heelwarm is vandaag. In de kamer was het wel koel en je hoorde de airconditioning nauwelijks.In de kamer was beige tapijt , donker hout en grote ramen. Collini kon de Bradenburger Tor zien vanuit het raam , deze was opvallend dichtbij.Na 20 minuten was de man dood , vier projectielen waren zijn achterhoofd binnengedrongen. Het tapijt zat onder het bloed en de omtrekvan het bloed werd langzaam groter. Collini draaide de dode om en begon te trappen , hij kon niet stoppen met trappen tegen de dode aan. Hierna probeerde Collini rustig te worden en hij sloeg een kruis , verliet de kamer en ging vervolgens met de lift naar de begane grond. Hij ging naar de receptie en zei dat de man in kamer 400 dood was en dat de politie gebeld moest worden, hij wachtten op zijn aanhouding. Hier had hij heel zijn leven op gewacht, maar hij had altijd gezwegen.
Hoofdstuk 2
In hoofdstuk 2 maak je kennis met Casper Leinen , een beginnend advocaat en hij wordt in het weekend gebeld voor de nooddienst. Hij heeft zich namelijk aangemeld bij de nooddienst van de vereniging van advocaten, dit doen veel beginnende advocaten. Hij was sinds 42 dagen advocaat en had het er na zijn tweede staatexamen eens goed van genomen, hij was een jaar gaan reizen door Europa en Afrika. Leinen gaat naar de kamer van de heer Köhler, dit is de onderzoeksrechter in de zaak waar Leinen voor gevraagd is. De rechter is ongeveer 50 jaar oud.
De zaak waar Leinen voor gevraagd is , is de moordzaak Collini. Voordat ze de rechtszaal in gaan moeten ze nog wachten op de hoofdofficier van justitie , de heer Reimers.
De heer Leinen liep naar beneden en ontmoetten de man die hij ging ontmoeten , hij stelde zich voor en de man heette: Fabrizio Collini. Hij beweert dat hij geen advocaat nodig heeft en zegt dat hij de man vermoord heeft.Collini geeft aan dat hij Italiaans is , maar al 35 jaar in Duitsland woont. Collini is geboren op 26 Maart 1934 in Campomorone bij Genua. Hij is een gereedschapsmaker , maar sinds 4 maanden gepensioneerd.
Collini wordt gevraagd of hij het eens is met het arrestatiebevel en hij is het hier mee eens. Hij ondertekent het. Leinen doet een verzoek om het dossier in de kijkenen mondeling onderzoek te doen naar de voorlopige hechtenis. Dit staat volgens Köhler al in het dossier. Hij verzoekt ook om zich als verdediger aan de verdachte toe te voegen.
Leinen heeft twee jaar geleden stage gelopen bij Reimers.
Leinen wilde altijd al strafpleiter worden , maar hij weet zeker dat hij niet voor een groot advocatenkantoor wil werken.Hij wilde namelijk een toga aantrekken en zijn cliënten verdedigen.
Hoofdstuk 3
In het 3e hoofdstuk is er sprake van een flashback. Je hoort eerst het antwoordapparaat afgaan van Casper Leinen, het is Joanna. Hij kent haar nog van vroeger. Vervolgens begint hij een verhaal over dat hij vroeger met Phillip op een dak lag en dat Phillip zei dat hij gezoend had met het meisje van de bakker. Casper had nog nooit gezoend en hij was toen 12. Casper was blij dat hij niet naar huis hoefde in de zomer , hij woonde bij zijn vader maar die woonde in een donker boswachtershuis. Het huwelijk van zijn vader en moeder was een grote mislukking geweest en zijn moeder is getrouwd met een andere man. De moeder van Casper verhuisde met haar nieuwe man naar Stuttgart.
Als Phillip bijles had mocht Casper schaken in het kantoor met de grootvader van Phillip, Hans Meyer. Hans leidde een familiebedrijf en na de tweede wereldoorlog werd hier een internationaal bedrijf van gemaakt. Het bedrijf produceerde machines en chirurgische instrumenten. Hans Meyer was de enige die de kinderen bezighield. Hij leerde de kinderen boomhutten maken zonder spijkers en waar je beste regenwormen vond. De enige zorg van de jongens tijdens de zomer was dat vissen niet zouden bijten en de meisjes hen niet zouden kussen.
Casper leerde Johanna 4 jaar later kennen , dit was de zus van Phillip. Hij was verliefd op haar maar ze was onbereikbaar want ze was een aantal jaar ouder dan Phillip. Casper en Phillip gaan in een zomer op vakantie en dan komt Joanna hen opzoeken in de laatste week. Dan zoenen Casper en Joanna en daar blijft het bij.
Een jaar later doen ze eindexamen en de ouders van Phillip halen hem op bij het internaat, ze krijgen alleen een auto ongeluk en Phillip wordt onthoofd, zijn ouders bloedde dood. Hans Meyer, begroef zijn zoon , schoondochter en zijn kleinzoon. Joanna stond ernaast om hem te ondersteunen.
Casper ging die zelfde avond nog schaken met Hans Meyer en toen hij de volgende dag naar huis reed zag hij het schaakspel op de passagiersstoel.
Casper begon een rechtenstudie in Hamburg en hij heeft Joanna daarna nog een keer gezien. Ze ging4 jaar later trouwen met een 20 jaar oudere Engelsman. Johanna fluisterde tegen Casper dat ze Phillip heel erg miste toen Phillip haar feliciteerde. Maar nu belde Johanna hem na 6 jaar later weer. Ze vroeg aan hem waarom hij de moordenaar van Hans Meyer verdedigde. Casper wist eerst niet dat het over hem ging want in het rapport stond Jean-Baptiste , dit was omdat de moeder van Hans hem zo had genoemd , maar hans wilde het simpeler.
Hoofdstuk 4
In het begin wordt er verteld dat niemand weet wie er met de pers had gepraat , de moord van Hans Meyer was uitgebreid in het nieuws. Dit komt omdat hij een belangrijke onderneming heeft waar hij de directeur is en de president – commissaris.
Hier leer je Mattinger kennen en hij wordt gebeld om de zaak op te lossen van Collini. Hij belt vervolgens met Baumann, de financieel adviseur van Hans Meyer. Baumann wil dat Mattinger de onderneming van Meyer vertegenwoordigd in de zaak , maar dit mag alleen een familielid doen zegt Mattinger. Joanna Meyer stuurt een fax en Mattinger beloofd alles te regelen voor haar.
Hoofdstuk 5
Casper besteedde de eerste nacht nadat Collini gearresteerd was aan het schrijven van een verzoekschrift, hij wilde namelijk Collini niet meer verdedigen.De rechter moest deze benoeming beëindigen. Hij kocht alle kranten want op elke krant stond de moord op Meyer op de voorpagina.
Hij gaat vervolgens naar een gebouw waar hij de Heer Mattinger ontmoet , hij heeft het eerst even over de zaak, maar hij legt daarna de situatie uit. Hij wil het verzoekschrift indienen omdat hij praktisch is opgegroeid in deze familie. Mattinger zegt dat hij dit niet moet doen, en dat Rechter Köhler niet zo makkelijk is in het intrekken van verdedigingen. Mattinger zegt dat er dan in iedere zaak wel iets is waar Casper zich zorgen om kan maken. Het belangrijkste is dat je de cliënt verteld wat je relatie is met de dode en of hij nog verdedigd wilt worden door je, verteld Mattinger vervolgens.
Hoofdstuk 6
Casper gaat samen met officieer van justitie Reimers en twee ambtenaren naar het forensisch onderzoekcentrum, hier lag het lijk van Hans Meyer. De directeur van die Instituut , professor Wagenstett vertelde alles over het lijk in detail. Hij liet zelfs inwendige dingen zien van het lijk Casper werd er niet echt vrolijk van om Meyer zo te zien. Hij werd misselijk. Toen ze naar buiten liepen keek hij naar het blauwwit gestreepte overhemd van een van de functionarissen en eenmaal buiten stak hij een sigaret op. Reimers zei dat het misschien handig was om de verdachter wel een verklaring te laten afleggen.
Hoofdstuk 7
Casper heeft een afspraak met Mattinger om over de zaak te praten. Casper is ontzettend moe want hij heeft de hele nacht gewerkt. Mattinger merkt dit op. Hij geeft ook aan dat hij onderzoek heeft gedaan naar wat voor een advocaat Casper is , en is heel lovend over zijn eerdere werk tijdens zijn opleiding. Mattinger geeft aan dat hij nu wel een keer naar Collini moet gaan om hem te vragen of hij nog door hem wil worden verdedigd. Casper weet dat de oudere advocaat gelijk heeft.
Hoofdstuk 8
In het Huis van Bewaring Moabit worden al meer dan 200 jaar gevangen ondergebracht. De cellen waren heel klein. De cel van Collini was op afdeling 11 , cel 145. Zijn registratienummer was 284/01-2. Casper gaat hem bezoek en wil een gesprek met hem aangaan. Het maakt Collini niks uit de hij contact heeft met de familie van Meyer, hij is toch al dood. Hij geeft toe de moord gepleegd te hebben maar wil er voor de rest niet over praten. Casper dringt aan dat hij alleen moet vertellen hoe hij hem heeft vermoord. Collini antwoord hier alleen ‘Ja’ op en gaat weer terug naar zijn cel. Collini loopt vervolgens in het midden van de gang terug omdat hij Casper wilt bedanken.
Casper beseft zich goed dat hij Collini niet hoeft te verdedigen, de man had zijn vriend om het leven gebracht . Het was niet moeilijk om er vanaf te komen , iedereen zou hem begrijpen.
Casper bespreekt dit vervolgens met de bakker waar hij altijd een praatje mee maakt , de bakker zegt dat hij ook liever een andere bakkerij wilt ,waar hij verser brood kan maken. Hij is die alleen met de scheiding kwijtgeraakt. HToen hij thuis was belde hij met Joanna en zei dat hij echt niet anders kon dan Collini verdedigen, Collini zou bekennen maar meer zou ze niet voor Joanna kunnen beteken. Casper vroeg of hij naar Joanna toe moest komen , en na lang twijfelen zei ze ja , maar ze had wel tijd nodig.
Twee weken later gaf Collini een verklaring af. Hij vertelde dat hij Meyer vermoord had en dat hij zich voor had gedaan als journalist. De rechercheurs wilde nog het motief weten maar Casper verteld dat Collini dit niet gaat vertellen.
Casper maakt vaak een opmerking dat hij de handen van Collini groot vind en dat het een hele grote reusachtige man is.
Er starten een onderzoek naar Collini , ze wilde in beeld brengen wat het motief was . Ze onderzochten zijn woonplaats ,verleden, maar ze konden niks vinden wat leidden tot een motief op een moord. Zes maanden later hadden ze nog net zoveel, ze hadden ene moord, een verdachte die had bekend , maar voor de rest niks. Het zou om wraak moeten gaan maar de dader en het slachtoffer stonden niet in relatie tot elkaar.
In principe kon Reimers hem veroordelen om het feit dat hij de moord had gepleegd, ook al had hij geen motief. Maar Reimers hield niet van een open eind. Hij wilde weten of hij het juiste deed. Hij besloot de aanklacht toe te stempelen en zijn werk was klaar. Maar toen hij thuis was ,werd hij er onrustig van.
Casper had de maanden na de arrestatie van Collini veel werk, hij werd een aantal keer in de lokale pers genoemd. Hij kreeg 6 drugsdelicten , een fraudezaak en nog een aantal andere zaken. Hij merkte dat hij goed was in het ondervragen van getuige en al snel werd men er van bewust dat je rekening moest houden met Casper als advocaat.
Collini bleef maar zwijgen over het motief enhoe vaak Casper ook aangaf dat er dan geen goede verdediging kon plaatsvinden, hij bleef zwijgen.
Mattinger en Casper spraken elkaar regelmatig , Mattinger vertelde over vroegere zaken, maar over de zaak van Collini hadden ze het nooit.
Hoofdstuk 9
Casper reisde naar München om Joanna te spreken en de financieel adviseur. De financieel adviseur van Meyer wilde weten hoe hij de verdediging voor zich zag en vertelde dat hij in geen enkele manier Collini had kunnen vinden in de afschriften van de onderneming.
Casper ging naar zijn hotelkamer en nam een net iets te hete douche, toen hij uit de douche kwam stond Joanna ineens voor hem , ze had een reservesleutel van de kamer. Ze hadden vervolgens op een hele lieve manier seks en daarna spraken ze over Phillip en over vroeger. Ze gingen slapen en toen Casper wakke werd liet hij een briefje achter voor Joanna.
Casper gaat eerst naar de stad vogels bekijken, hier had zijn vader hem vroeger over verteld. Vervolgens ging hij met Joanna naar het ouderlijk huis waar Hans Meyer gewoond had en hij vroeger ook, hier onderzocht hij of hij iets kon vinden wat leek op een motief die naar Collini wees. Ze vonden niks , alleen foto’s en dingen van Casper zelf zoals zwemdiploma’s. Inde keuken at hij met Joanna en ze praatte over haar misgelopen huwelijk, vervolgens gingen ze naar haar bed in het huis en hier bedreven ze de liefde. Even stond Philipp in de kamer , maar die was snel weer weg. Toen Casper wegreed keek Johanna omhoog naar de oplichtende winterlucht.
Hoofdstuk 10
De rechtszaak van Collini is bijna , hij zou tien dagen duren. Mattinger was de laatste tijd vaan op tv – journaals te zien en hij zei steeds dat het gerecht beslist.
Casper bleef lang op die nacht , morgen was de zitting van Collini. Hij was nog bezig met het doorspitten van informatie over de zaak. Hij had het gevoel dat hij een detail over het hoofd had gezien. Hij wist niet waar hij naar aan het zoeken was. Hij keek naar het oude schaakbord dat hij van Meyer gekregen had. Hij pakte de witte koning en hij stopte hem in zijn broek zak.
Hoofdstuk 11
De 10 daagse zitting van Collini is begonnen, op de eerste dag wordt alleen de moord voorgelezen en wordt er gevraagd naar een verklaring van de verdachte. Collini zweeg en Casper vermeldde dit. De rechter geeft aan dat het motief wel belangrijk is. Er is veel pers aanwezig bij de zitting.
Na de zitting gaat Casper met Johanna, die de moordenaar van haar opa wilde zien , naar Caspers huis. Ze praatten veel en als Casper wakker wordt ziet hij Johanna huilend naakt op de grond zitten. Hij zet haar af bij het vliegveld , en staat dan 10 minuten stil, hij was bang om Johanna ook te verliezen, net als Philipp en Hans.
Hoofdstuk 12
De eerste 5 zittingsdagen bestonden alleen maar uit het voorhoren van getuigen en deskundigen. Mattinger domineerde in het proces, hij vroeg goede vragen aan de professor Wagenstett en die gaf op een goede manier antwoord. Mensen kregen zo een goed beeld van wat er gebeurd zou zijn. De aandacht van de pers nam af, omdat het duidelijk werd dat Collini de zaak ging verliezen. Op de 6e dag werd een van de twee lekenrechters ziek en het proces werd geschorst voor 10 dagen.
Casper ging nog verder in het zoeken van het motief. Hij belde zijn vader voor zijn verjaardag en vervolgens schoot hem iets te binnen. Blad 26 , foto 52 ; Corpus deliciti , Walther p83. Hij kende her wapen , hij belde nogmaals zijn vader.
De volgende dag ging Casper met de trein naar Ludwigsburg, hier heeft hij 5 dagen alleen maar opgevraagde documenten doorgespit. Na een tijdje werden zijn aantekeningen veelen begonnen ze te leven. Terug naar Berlijn was hij 2 kilo afgevallen, doordat hij zoveel had gewerkt.
Hij bezocht Collini en toen hij 7 uur later de gevangenis weer verliet ,wist hij wat hem te doen stond.
Hoofdstuk 13
Laatste dag dat proces werd voortgezet werd Mattinger 65, hij vierde een heel groot feest. Er waren 800 gasten en Casper was er ook bij. Baumann vertelde dat het slimmer was dat hij de zaak alsnog terug zou geven. Hij zei namelijk dat hij wist dat Casper in Ludwigsburg geweest was. Baumann wilde hem zelfs een schadevergoeding geven als hij van de zaak af zou zien of niks meer verder zou verklaren.Casper wijst het aanbod af.
Hoofdstuk 14
Het proces tegen Collini ging vandaag weer verder, Casper legde een verklaring af. Alles wat hij gevonden had in de dossiers in Ludwigsburg had hij verteld. Het was vreselijk. Alles wat hij vertelde werd nu echt. Hij besefte zich ook nog iets anders,altijd luisterde hij naar hoogleraren en had hij geprobeerd hoogleraren te begrijpen, maar het ging eigenlijk om de beschadigde mens.
Vervolgens volgt er een terugblik op de jeugd van Collini. Hij leefden in Italië, bij zijn vader en zus. Zijn vader hoorden bij de partizanen, en deze vochten tegen de Duitsers. Het was namelijk 1943 en oorlog. Op een dag werd zijn verder meegenomen met de Duitsers, vervolgens zei de zus van Collini dat hij naar zijn Oom Mauro moest gaan, dit was familie van zijn moeder. De moeder was bij zijn geboorte overleden. Hij wilde rennen en een paar seconden later viel er een Duitse soldaat het huis binnen . Hij verkrachtte en vermoordden ze zus van Collini. Oom Mauro ging vier dagen naar de stad om de vader van Collini te zoeken. Toen hij terugkwam had hij alleen een blaadje waarop stond onder wie de gevangen nu ressorteerden. Namelijk de Sturmbannführer Hans Meyer.
Hoofdstuk 15
Hier zijn we terug in de rechtszaal. Casper spreekt net de laatste woorden van de verklaring uit en vraagt aan de voorzitter of hij later verder mag gaan met zijn verklaring. De voorzitter stemt hiermee in en ze vraagt hoe lang hij nog nodig heeft voor zijn verklaring. Casper geeft aan nog 1 of 2zittingsdagen nodig te hebben. Johanna wil vervolgens heel snel weg uit de rechtszaal en Casper loopt met haar mee naar buiten, ze gaat samen met Casper naar de Schlachtensee. Hier zegt Johanna dat Casper alles kapot heeft gemaakt. Casper dacht aan Hans Meyer, wat hij allemaal van hem geleerd had.
Hoofdstuk 16
De volgende zittingsdag zat de hele tribune vol met publiek en pers.
Op 16 mei 1944 om 22:18 waren alle tafels bezet in café Trento in de smalle Via di Ravecca in Genua. Er volgde eenexplosie en twee duitse soldaten overlijden.
Per soldaat die overleed werden er 10 partizanen burgers gedood. Hans Meyer gaf hiervoor de opdracht.
De tolk ging erna naar huis en durfde zijn vrouw niet onder ogen te komen. Zijn vrouw sloeg hem toen hij het vertelde. Hij deed het licht aan en gaf haar de lijst van de overleefden. De eerste naam was Nicola Collini. Vier dagen later bereikte het nieuws het dorp. Oom Mauro zei dat dat Fabrizio nu zijn zoon is.
Hoofdstuk 17
De tolk werd in 1945 ter dood veroordeeld.
Toen ging Casper zitten. De stilte in de zaal was ondragelijk. De officieer van justitie Reimers had geen commentaar en Mattinger vroeg zich af waarom Collini nu pas Meyer vermoord had. Collini verklaarde dat hij moest wachten totdat zijn Tante overleden was, ze zou het niet aankunnen als Collini in de gevangenis zou zitten. Toen Casper de zaal uit liep ging hij naar een rommelmarkt, hier kwam alles bij elkaar als een persoon overleden was.
Hoofdstuk 18
Mattinger begroette iedereen op de volgende procesdag. Hij had iemand meegenomen die ging vertellen over de taak van Meyer in de oorlog.Er is ooit een onderzoek geweest naar Hans Meyer maar hij is er nooit voor verhoord of veroordeeld. Het onderzoek werd in 1969 geseponeerd.
Collini had zelf aangifte gedaan in 1969, de feiten waren verjaard. Hij was wel bevelvoerend officieer.
Hij had alles juist gedaan, alleen door een wet is deze verjaard.
Mattinger geeft complimenten aan Lenin. Hij geeft aan dat hij goed onderzoek heeft gedaan in het proces.
Johanna heeft Baumann de laan uitgestuurd omdat ze hoorde dat hij Casper wilde omkopen.
Hoofdstuk 19
Casper gaat naar de rechtszaal om de 10e zittingsdag bij te wonen. Na een tijdje is de zitting nog steeds niet begonnen en de voorzitter verteld dan dat Collini zich van het leven beroofd heef die nacht. Zijn dood was om 2:40.
De zaak wordt hiermee beëindigd.
De brief die Collini aan Casper gegeven had meldde het volgende: In de envelop zat een foto van een meisje, het meisje was ongeveer 12 jaar oud op de foto. Op de achterkant stond de tekst; dit is mijn zus , mijn excuus voor alles.
Casper Leinen stond op en ging naar huis.
Bij zijn huis zat Johanna, haar handwas wit en haar lippen trilde. “Ben ik dit allemaal ook?” vroeg ze. Je bent wie je bent Zegt Casper. Johanna verwijst hierna na het feit dat haar opa , Hans Meyer bevelvoerder was in de tweede wereldoorlog.
Twee kinderen maakte ruzie om een groene emmer. Over een paar dagen zou het warmer. Hier einidigt het boek.
REACTIES
1 seconde geleden