Het ontstaan:
Profeet Mohammed geboren in Mekka > had een visioen van Allah gekregen > Mohammed is vanaf nu profeet > machthebbers van Mekka vinden dat niks en verbannen hem > reist naar Medina: met die tocht begint de islamitische jaartelling.
Islam groeit heel snel:
- Zwakke omliggende rijken: makkelijk te veroveren. Islamieten hadden sterke ruiterlegers en drang om hun geloof te verspreiden.
- Jihad: verplichting om de islam te verspreiden:
- Islam werd de basis van het bestuur: de islamitische geloofsregels werden de regels van het bestuur, zo kwam iedereen in een gebied in aanraking met het geloof.
- Tolerantie ten opzichte van christenen en joden: je hoefde niet te bekeren tot de islam als je maar belasting betaalde en niet je geloof uitoefende in het openbaar. Veel joden en christenen bekeerden zich wel tot de islam omdat dit hun leven een stuk gemakkelijker maakte.
Islamitische wereld is geen eenheid. |
Soennieten |
Sjiieten |
Leider hoeft geen directe afstammeling van Mohammed te zijn. |
Omayyaden |
Volgelingen van Ali, neef van Mohammed |
Abassieden |
De islamitische wereld is geen eenheid: nadat Mohammed sterft is er onrust over de opvolger. Van 661 tot 750 hebben de Omayyaden de overmacht en breidden het islamitische rijk enorm uit. Van 750 tot 1258 worden zij echter verslagen door de Abassieden. Zij nemen een groot deel van het rijk over, en de overige delen worden onafhankelijke kalifaten.
Islam komt in conflict met de christelijke wereld
De islamitische veroveringen rijken helemaal tot het Frankische rijk. De Frankische koningen stoppen islamitische veroveringen, maar Spanje en Portugal worden islamitisch. Rond het jaar 1000 roept de paus Spanje en Portugal op tot de Reconquista, zij heroverden de laatste islamitische staten in het jaar 1492.
Grote wetenschappelijke groei
Moslims veroverden grote delen van de hellenistische gebieden. Ze gingen oude Griekse geschriften bestuderen en vertalen. Ze leerden wiskunde, natuurkunde, geneeskunde etc. Ze gingen ook zelf onderzoeken en uitvinden. Zo waren zij veel verder ontwikkeld dan christelijk Europa.
REACTIES
1 seconde geleden