Taal: weg met dat woord!
Het woord 'kids' mag volgens veel Nederlanders en Vlamingen uit onze taal verdwijnen. Met 40 procent is dit woord de grote winnaar (of verliezer, 't is maar hoe je het bekijkt) van de verkiezing Weg met dat woord. 'Kids' is volgens velen 'nutteloos hip' en onnodig, want het woord kinderen dekt de lading ook prima.
Het onderzoek is uitgevoerd door het Instituut voor Nederlandse Lexicologie (INL). Dit instituut beschrijft en bestudeert de Nederlandse taal en woordenschat. In dit geval vroeg het instituut mensen naar Nederlandse woorden die ze liever kwijt dan rijk zijn. Ik heb niet aan dit onderzoek meegedaan, maar ik ben wel ontzettend blij met deze uitslag.
Tenenkrommend
Echt, ik ben geen taalpurist. Ik houd van gekke nieuwe dingen in onze taal: als iets niet volgens de boekjes gaat, vind ik dat meestal niet erg. Maar kids, dat woord laat mijn tenen automatisch krommen en zorgt ervoor dat ik meteen naar Papoea-Nieuw Guinea wil verhuizen. Een ondervraagde omschreef het woord als: 'schijnbaar joviaal, en dan ook nog eens in het Engels!' Mee eens. 'Kids' valt naar mijn mening in de categorie 'lekker spontaan' en 'effe gezellig doen'. Bwurl. Bij het woord stel ik me de Toppers in vreselijke glitterpakjes voor en zie ik Nederlanders met een bierbuik in een veel te vol all-inclusive resort voor me. Nee, 'kids' mag van mijn linea recta uit ons vocabulaire verwijderd worden.
Yolo
Als nummer twee en drie op het onderzoek komen yolo en swag uit de bus. Met een flinke achterstand, dat moet gezegd worden, want zij krijgen maar 14 en 11 procent van de stemmen. Veel stemmers vinden het onduidelijk wat deze woorden betekenen, en volgens veel mensen klinken de woorden ook nog 'ns lelijk. Het is overdreven populair taalgebruik, zonder echte inhoud. Klopt, vind ik, want kan iemand jullie me nou precíes uitleggen wat swag betekent? In mijn oren is het vooral mislukt hip.
Prachttaal
Vind je het een beetje veel geklaag? Geen zorgen, de rest van onze taal is grotendeels prachtig. Vorig jaar organiseerde het INL ook een verkiezing voor het mooiste woord van het jaar. Hopelijk komen ze daar dit jaar ook nog mee. Want hoe fijn het ook is om op onze taal te zeuren, ik ben toch blij dat ik Nederlands spreek. Maar daar hoort het woordje 'kids' niet bij.
1 seconde geleden